kgm ustawa

wegiel orzech

Węgiel orzech należy do opałów grubo granulowanych i jest jednym z największych rodzajów węgla kamiennego na rynku. Jest to również węgiel płomienny, co oznacza, że jego spalaniu towarzyszy wysoki i jasny płomień.

indeks-rogi-i-spiekalnosc-ekogroszku-co-to-jest

Spiekalność węgla to jego zdolność do koksowania wyrażona w liczbach bezwzględnych RI.

wilgotny-a-mokry-wegiel

Węgiel z kopalni  przyjeżdża mokry ( jest płukany na płuczkach kopalnianych w celu odkamienia, gatunek 1 węgla zawsze jest płukany - to jego największa zaleta).

dlaczego-nie-nalezy-stosowac-paliwa-z-podwyzszona-zawartoscia-siarki

Używanie opału z podwyższoną zawartością siarki skutkuje szybszą korozją pieca.

jaki-wegiel-warto-kupowac

Zdecydowanie lepszym wyborem jest węgiel kamienny.

ekogroszek-luzem-czy-w-workach

Wiele osób zastanawia się, które rozwiązanie jest lepsze.

czym-rozni-sie-wegiel-kamienny-od-brunatnego

Węgiel kamienny jest twardym i ciemnoczarnym węglem stosowanym powszechnie jako materiał opałowy.

o-czym-pamietac-podczas-kupowania-ekogroszku
  • Wartość opałowa: 23-25 MJ/kg lub więcej. Im bardziej kaloryczny węgiel, tym większą ma skłonność do zapiekania.Jest on również droższy, a jego cena nierzadko przekracza 1000zł za tonę. Optymalny stosunek ceny do jakości ma węgiel o wartości opałowej na poziomie 24-25MK.
  • Granulacja: 10-25mm. Wybór ekogroszku o tej wielkości będzie dobrym rozwiązaniem ze względu na fakt, że nowoczesne kotły są dostosowane właśnie do niej. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy mieszają ekogroszek z miałem, dlatego warto zwrócić na to uwagę przez zakupem opału.
  • Spiekalność: R<10. Oznaczenie to odnosi się do zdolności tworzenia spieku koksowego określanego za pomocą indeksu lub liczby Rogi. Im jest mniejsza, tym lepiej.
  • Wilgotność: max 15%. Ekogroszek jest płukany, aby pozbyć się zanieczyszczeń, a następnie osuszany. W okresie jesienno-zimowym całkowite osuszenie tego materiału opałowego jest niemal niemożliwe, stąd po zakupie warto samodzielnie go wysuszyć, chociaż w przypadku ekogroszku wysokiej jakości i od sprawdzonego producenta nie jest to koniecznością.
  • Zawartość siarki: max 1%, a im mniej, tym lepiej.

 

rodzaje-wegla

Poszczególne typy węgla kamiennego różnią się pomiędzy sobą parametrami i spalaniem.