kgm ustawa

kotly-i-piece

W jakich kotłach można palić ekogroszkiem?

Ekogroszek to opał przeznaczony do kotłów z podajnikiem ślimakowym oraz tłokowym (szufladkowym). Można go jednak stosować również w tradycyjnych piecach i kotłach.

Czym różni się piec od kotła?

Piec i kocioł to pojęcia bardzo często mylone, albo używane zamiennie dla określenia tego samego nośnika ciepła. Warto jednak wiedzieć, że określenia te nie są jednoznaczne: piec wytwarza ciepło tylko w miejscu, w którym się znajduje, zaś kocioł wytwarza nośnik ciepła, jaki można wykorzystać do ogrzania innych pomieszczeń.

Jaki kocioł do ekogroszku?

Ekogroszkiem można palić w dowolnym kotle przeznaczonym do spalania paliwa stałego. Ze względu na wysoką wygodę użytkowania i łatwość obsługi warto jednak zdecydować się na kocioł z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym (retortowym).

W jaki sposób dobrać moc kotła?

Podczas wyboru kotła do domu należy zastanowić się, czy za jego pomocą zamierzamy tylko ogrzewać budynek, czy dodatkowo podgrzewać w nim również wodę. W tym drugim przypadku konieczny będzie zakup kotła o większej mocy grzewczej. Istotnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, są również straty ciepła budynku, które powinny znajdować się w jego dokumentacji. W razie ich braku można skorzystać ze specjalnych programów komputerowych pozwalających oszacować straty ciepła. Warto też skonsultować się ze sprzedawcą, producentem lub ekipą montażową w kwestii doboru odpowiedniego kotła.

W jaki sposób należy konserwować kotły?

Zanieczyszczenie kotła sprawia, że jego elementy zużywają się, a wydajność spada. Ponieważ wpływa to na większe zużycie węgla, co wiąże się z kolejnymi wydatkami, ważne jest stosowanie się do instrukcji obsługi i prawidłowe użytkowanie kotła. Dzięki temu można w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko wystąpienia awarii, ale też zapewnić możliwie najwyższą wydajność.

Czy ekogroszek sprawdzi się jako paliwo kominkowe?

Ekogroszek może być wykorzystany jako opał do kominka, ale należy stosować się do pewnych zasad. Wytworzenie zbyt wysokiej temperatury niesie ryzyko pęknięcia przedniej szyby, dlatego jednorazowo nie należy wrzucać na palenisko za dużej porcji węgla.

Pin It
Polski wysokoenergetyczny węgiel kamienny najwyższej jakości Zamów