kgm ustawa

efektywne-palenie-ekogroszkiem

Spalanie, a oszczędności

Ogrzewanie domu możliwe jest nie tylko dzięki dobrej jakości kotłom i systemom pozwalającym utrzymać w budynku optymalną temperaturę. Ważne jest również stosowanie wysokokalorycznego paliwa i wybranie odpowiedniej metody palenia w kotłach. Warto zwrócić na to uwagę, aby wykorzystać paliwo w maksymalnie efektywny sposób.

Najważniejsze zasady

Przede wszystkim należy stosować tylko wysokokaloryczny materiał opałowy. Tani opał ma znacznie niższą kaloryczność, dlatego trzeba go zużyć więcej, aby uzyskać optymalną temperaturę. W ogólnym rozrachunku zakup niskiej jakości paliwa wiąże się z większymi wydatkami, niż wybór droższego, ale wysokokalorycznego ekogroszku.

Dużym błędem jest blokowanie funkcjonalności kotła – wielu użytkowników chcąc oszczędnie użytkować opał utrzymuje temperaturę kotła na poziomie ok. 40 stopni, ustawiając jednocześnie termostaty na pełną moc. W efekcie może prowadzić to do szybszego zużywania się całego układu, a przede wszystkim wcale nie sprzyja oszczędzaniu, ponieważ paliwo wykorzystywane jest nieefektywnie. Najlepiej jest utrzymywać temperaturę kotła na poziomie ok. 70 stopni, co pozwoli zapewnić jego optymalną pracę.

Obsługując kocioł należy pamiętać o zapewnieniu stałego dopływu powietrza do paleniska. Tlen jest naturalnym katalizatorem procesu spalania, dlatego jego brak wiąże się z mało efektywnym wykorzystaniem ekogroszku.

Pin It
Polski wysokoenergetyczny węgiel kamienny najwyższej jakości Zamów