kgm ustawa

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo opałowe przeznaczone go wytwarzania energii cieplnej w niskoemisyjnych kotłach retortowych z podajnikiem.

Piece posiadające palnik retortowy emitują do atmosfery stosunkowo niewielkie ilości szkodliwych substancji, dzięki czemu ich stosowanie sprzyja ochronie środowiska. Ekogroszek z atestem posiada świadectwo badania, czyli tzw. znak bezpieczeństwa ekologicznego. Decydując się na zakup ekogroszku warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów tego materiału opałowego. Należą do nich:

  • uziarnienie, czyli wielkość ziaren ekogroszku; ze względu na konstrukcję podajników retortowych musi wynosić od 5 do 25 mm;
  • spiekalność – jest to zdolność do tworzenia w procesie spalania trudnych do rozbicia spieków; powinna być niższa niż 20 RI, a dobrej jakości ekogroszek charakteryzuje się spiekalnością 0 RI;
  • kaloryczność – powinna wynosić minimalnie 24MJ/kg;
  • popiół – im niższy, tym rzadziej będzie trzeba czyścić piec, stąd też jego zawartość powinna wynosić maksymalnie 6%;
  • siarka – zawartość siarki w ekogroszku nie powinna przekraczać 0,6%, ponieważ zbyt duża jej ilość powodować może korozję metalowych elementów pieca.

Ekogroszek a zwykły groszek – czym się różnią?

Ekogroszek to węgiel ekologiczny charakteryzujący się wysoką wartością opałową, przy jednocześnie niskiej zawartości siarki i popiołu. Przeznaczony jest do stosowania w kotłach z automatycznym podajnikiem, dlatego uziarnienie tego materiału opałowego nie może przekraczać 25 mm. Użytkowanie ekogroszku jest bardzo wygodne – po uzupełnieniu zasobnika piec pracuje bezobsługowo nawet kilka dni. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na spiekalność tego opału, a więc jego zdolności do zbrylania się podczas spalania. Jest to szczególnie ważne w przypadku pieców z podajnikiem, bo zbrylony węgiel może zalegać w kotle blokując mechanizm podajnika. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy oferują zwykły węgiel groszek jako znacznie droższy ekogroszek, przez co użytkownicy spalają znacznie więcej opału, ryzykując jednocześnie uszkodzenie podajnika. Materiał opałowy powinien więc być kupowany tylko od sprawdzonych dostawców. W naszych sklepach oferujemy duży wybór ekogroszku, również ekogroszek workowany.

Od czego zależy cena ekogroszku?

Większość kotłów retortowych wymaga stosowania paliwa wysokoenergetycznego o odpowiednim uziarnieniu nie przekraczającym 25 mm oraz spiekalności RI niższej niż 20. Wymagania te oraz niewielkie wydobycie węgla o niskiej spiekalności przekładają się na wyższą cenę materiałów opałowych tego typu. Należy jednak mieć świadomość, że kotły retortowe są znacznie tańsze w eksploatacji od tych tradycyjnych co ma wpływ na koszty ogrzewania.

Jak rozpoznać ekogroszek dobrej jakości?

Na rynku nie brakuje wielu rodzajów ekogroszku, ale i węgla oferowanego przez nieuczciwych sprzedawców jako ekogroszek, chociaż wcale nim nie jest. Aby uniknąć pomyłki warto znać najważniejsze cechy, jakim powinien charakteryzować się ekogroszek. Jego uziarnienie standardowo wynosi od 5 do 25 mm, zaś kaloryczność to min. 24MJ/kg. Wygodniejszy w użytkowaniu jest opał o niskiej zawartości popiołu, dlatego najlepiej wybierać paliwo, w którym nie przekracza ona 6%. Należy też zwrócić uwagę na zawartość siarki, która nie powinna przekraczać 0,6% - w przeciwnym razie może nastąpić korodowanie metalowych elementów pieca. Ważnym parametrem jest też spiekalność – w dobrej jakości ekogroszku RI jest niższe niż 20. Najrozsądniej jest skorzystać z oferty sprawdzonych dostawców, którzy na rynku działają od dłuższego czasu i mają certyfikaty potwierdzające jakość sprzedawanych materiałów opałowych.

 

Pin It